Kongest Ne İşe Yarar: Kongest Yorumları

Kongest Ne İşe Yarar

Bu yazımızda Kongest alanlar için oldukça merak konusu olan Kongest ne işe yarar sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Kongest Ne İçerir?

Her bir Kongest tableti içerisinde 650 mg Parasetamol yani ağrı kesici-ateş düşürücü, 10 mg Fenilefrin (tansiyon yükseltici etki yapar) ve 4 mg da anti alerjik bir madde olan burun akıntısı ile hapşırık giderici etkisi bulunan Klorfeniramin maleat içermektedir.

Kongest Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Kongest alındıktan 30 dakika ila 1 saat arasında etkisini göstermeye başlamaktadır. Etki süresi bünyeye göre değişiklik gösterebilir.

Kongest Ne İşe Yarar

Kongest Ne İşe Yarar
Kongest Ne İşe Yarar

Kongest ya da Kongest Forte olarak bilinen ilaç genellikle tablet formundadır. Yukarıda da bahsettiğimiz Parasetamol yani ateş düşürücü ağrı kesici etki, antihistaminik yani anti alerjik ve mukozal şişkinlikleri azaltarak çeşitli tıkanıklıkları gideren kombine bir ilaçtır.

Kongest soğuk algınlığı ile grip, titreme, vücudun birçok yerinde nükseden ağrılar, mukozaların neden olduğu burun tıkanıklığı veya burun akıntısı gibi birçok belirtinin azaltılmasına yardımcı olur.

Kongesti Kimler Kullanabilir?

Kongesti 12 yaş üzerindeki birçok birey doktor önerisi altında kullanabilir. Ancak karaciğer veya böbrek yetmezliği olan bireylerde kullanımı risk teşkil edebileceğinden (özellikle şiddetli karaciğer ve böbrek yetmezliği olan bireyler kullanmamalıdır) doktora başvurmak gereklidir.

Aynı durum hamilelik ve emzirme dönemindeki kadınlar için de geçerlidir. Mutlaka doktora başvurup gerekli tahlillerin ardından kullanılması önerilmektedir.

Kongest Kaç Yaşında Kullanılır?

Kongest veya Kongest Forte 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanımı önerilmemektedir. Bu yaş aralığının üzerindeki bireyler doktor kontrolünde bu ilacı kullanabilirler.

Not: Kongest Şurup 6 yaş üzeri çocuklarda kullanılabilir.12 yaş üzeri çocuklarda her 6 saatte bir 4 ölçek, 6 ila 12 yaş arası çocuklarda ise her 6 saatte 2 ölçek uygun dozdur.

Kongest Forte Nasıl Kullanılır?

Kongest’in 6 saatte 1 tablet olacak şekilde kullanılması doktorun özellikle belirtmediği durumlarda geçerlidir. Doktorunuz bunu 4 saatte 1 tablet olacak şekilde de kullanmanızı önerebilmektedir.

Kongest Günde Kaç Kez İçilir?

İlacı günde 6 tabletten fazla kullanmanız önerilmemektedir. Ayrıca 5 günden fazla kullanmanız istenmeyen yan etkilere sebebiyet verebilir.

Not: Tableti 1 yeterince su ile birlikte yutunuz.

Kongest Aç mı Tok mu İçilir?

Kongest veya Kongest Forte aç veya tok iki farklı şekilde de kullanılabilir.

Hangi Durumlarda Kullanılmaz

Kongest yukarıda da belirtildiği üzere 12 yaş üzeri için uygundur. Etken maddelerine karşı alerjiniz varsa doktora mutlaka danışılmalıdır. Bunların dışında şu durumlarda kullanılması önerilmez:

  • Şiddetli kalp ve damar rahatsızlığı olanlarda,
  • Şiddetli böbrek ve karaciğer yetmezliği olanlarda,
  • Yüksek tansiyon ve aritmili hastalarda,
  • Ciddi mide daralması ve bağırsak tıkanıklığı olanlarda,
  • İdrara çıkmakta zorlanan hastalarda,
  • Ciddi akciğer hastalığı (astım gibi) olanlarda,
  • Göz tansiyonu olanlarda,
  • Hamile veya emziren kadınlarda,
  • Epilepsi hastalarında

kullanılması önerilmemektedir. İlacın kullanımına dair bilgi mutlaka doktordan alınmalıdır.

Bunun dışında şu durumlarda da kullanılmasına dikkat edilmelidir:

  • Alkol tüketenlerde, kalp damar sistemi hastalığı olanlarda, tiroid fonksiyon bozukluğu olanlarda ,şeker hastalarında, prostat hastalarında, nörolojik rahatsızlığı olanlarda ve kansızlık şikayeti bulunan bireylerde dikkatli kullanılmalıdır.

Kongest Yan Etkileri

Kongest kullanımı sonrası bazı yan etkilere maruz kalınabilir. Yaygın olan ve yaygın olmayan yan etkilerin dışında çok seyrek de olsa ciddi yan etkiler baş gösterebilir. Kongest yan etkileri şu şekildedir:

Yaygın Yan Etkiler: Baş ağrısı ve baş dönmesi, uyku hâli, bulantı ve kusma, üst solunum yolu rahatsızlıkları ile gastrointestinal (mide-barsak) şikayetler görülebilir.

Yaygın Olmayan Yan Etkiler: Mide-barsak kanaması, böbrek rahatsızlıkları, kansızlık, alerjik reaksiyonlar, nefes darlığı, deride çeşitli döküntüler veya şişlikler, halsizlik, iştahsızlık, depresif ruh hali, taşikardi veya ritim bozuklukları, tansiyonun düşmesi, ağız kuruluğu ve uyku bozuklukları gibi…

Not: Kullanımdan sonra ciddi yan etkiler görülürse Acil Servis’e başvurulmalı ya da 112 Hattı ile irtibata geçilmelidir. Daha sonraki dönemde doktorunuza oluşan durumla ilgili bilgi verilmeli ve ilacın kullanılıp kullanılmayacağı tartışılmalıdır.

Kongest Kullanan Yorumları

Kongest Kullanan Yorumları
Kongest Kullanan Yorumları – Kongest Ne İşe Yarar

Kongest yarattığı etkiler sebebiyle oldukça olumlu geri dönüşlere sahip kombine bir ilaçtır. İlaçla ilgili bazı yorumlar şu şekildedir:

böyle bir ilaç var yanlış bilmiosam… gribal enfeksiyonların semptomatik hedesinde işe yarıyodu… çok çok etkiliydi diye hatırlıyorum 1 – 2 gün kullanınca hastalık hemen hemen geçiodu… gibi…

duncan-eksisozluk

dişimin apse yapmasından dolayı, ağrı kesici olarak kıçımdan yediğim iğne kadar etkili bir ilaç. normal şartlar altında 3 hafta grip dolaşan derkampf’ı 2 günde ayağa kaldırmıştır.

derkampf-eksisozluk

grip ilacıdır. içildikten takriben 1 saat içinde elde ayakta uyuşma böyle akma hissiyatı doğurur geberesiye terletir uyanınca yeniden doğmuş gibi hissedilir.

uludagsozluk

Kongest Ne İşe Yarar? adlı yazımıza benzer içeriklere bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Dilerseniz yorumlar kısmına fikirlerinizi belirterek kullananlara önerilerde bulunabilirsiniz.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Kaynak : https://www.sanofi.com.tr/dam/jcr:9695a573-715c-4b9a-a014-1149fdecd6ae/kongest-forte-tablet-kt.pdf
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Başkent Üniversitesi İlk ve Acil Yardım bölümü mezunuyum. Her gün yeni bir şeyler öğrenmeyi seviyorum. Zamanımı tarih, bilim ve daha pek çok konuda çalışarak ve okuyarak geçiriyorum.

İlgili Yazılar

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone Ol