Felsefi Kavram: Apeiron Nedir?

Apeiron - Anaksimandros

Apeiron kavramı, MÖ 610 ile MÖ 545 yılları arasında Antik Yunan’da yaşamış olan Miletli Anaksimandros tarafından ortaya atılmış bir kavramdır. Anaksimandros için bu kavram , arché veya arjé’nin özünü oluşturan belirsiz ve sonsuz olandır: şeylerin veya evrenin ilk unsurudur.

Apeiron’un Anlamı

Apeiron, Antik Çağ’da nesnelerin ateşten, topraktan ya da havadan ortaya çıktığı fikrini bir kenara bırakarak, her şeyin başlangıcını ifade etmek için kullanılan bir kelimeydi. Ayrıca, nesnelerin belirli bir biçime sahip olmadığını ve sonsuz olduğunu ortaya koymuştur. Sonsuz maddeye atıfta bulunmak için yaratılmış bir kelimeydi ve aynı zamanda temelde var olan her şeyin başlangıcı ve sonuydu.

Terimin yaratıcısının düşüncesine göre var olan tüm unsurlar, evrendeki her şey üzerinde kontrol sahibi olma ve aynı zamanda uygun bir denge kurma işlevine sahip olan apeiron tarafından yaratılmıştır. Anaksimandros’a göre, dünyanın her bir döngüsüne uygun olarak her şey ortaya çıkmış ve sonra apeiron’a geri dönmüştür.

Bu kavram henüz anlaşılmamış pek çok şeye anlam kazandırmış ve insanın ebedi süreci anlama kapasitesine sahip olmasını sağlamıştır. Aynı zamanda kozmolojik alanla da ilgiliydi. Çünkü birçok dünyanın apêirondan doğduğunu ve aynı zamanda bu dünyaların yok edildikten sonra onun tarafından emildiğini belirtiyordu. Bu şekilde zaman boyunca var olan ebedi kozmolojik durumla yakın bir ilişkisi vardı.

Etimoloji

Etimolojisini anlamak için, filozof Anaksimandros tarafından ortaya atılmış bir terim olan sonsuzluk kavramıyla yakından bağlantılı olduğunu belirtmek önemlidir. Apeiron kelimesinin etimolojisi, kelimenin ortaya çıktığı Yunanca dilinden gelmektedir. Bu kavram τὸ ἄπειρον kelimesinden oluşur ve şu anlama gelir: “Sınırsız, tanımı olmayan”; α- “-sız, değil” ve πεῖραρ “sınır” anlamına gelir.

Kökeni

Apeiron Kökeni

Apeiron kelimesinin kökenini ve anlamını anlamak için, Hesiod’un öne sürdüğü Kaos adıyla bilinen ilkel tanrısal varlığı bilmek önemlidir. Khaos ya da Kaos, yeryüzü ile gökyüzü arasında var olan bir tür boşluk olarak görülüyordu. Miletoslu Thales ise her şeyin kökeninin suda yattığını iddia etmiştir.

Sonsuzluk kavramı ve anlamı ilk olarak Yunanistan’da MÖ 6. yüzyılda filozof Anaximander tarafından ortaya atılmış ve bu terimi her şeyin başlangıcı olarak kabul etmiştir.

Apeiron’un Özellikleri

Apeiron'un Özellikleri
Sonsuzluk
  • Yok edilemez bir karaktere sahipti ve dahası ölümsüzdü. Ayrıca yok olamayacağı, belirli bir şeyden doğmadığı ve bu nedenle yaratılmamış olduğu düşünülmüştür.
  • Dünyada var olan her şeyin temeliydi.
  • Aynı zamanda bir tür matematiksel kavramdı.
  • Evrende var olan ilk element olarak kabul edilen Arche’nin özünü oluşturuyordu.
  • Zaman ya da mekânla bağlantılı olamazdı.
  • Herhangi bir sınırı yoktu ve yok edilemezdi.
  • Her türlü maddenin içinde bulunabilir.

İlk neden nedir?

İlk neden teorisine göre evrendeki her şey “apeiron” adı verilen tek bir kaynaktan gelmektedir. Bu her şeyin kaynağı olan sonsuz, farklılaşmamış bir maddedir. Var olan her şeyin ilk nedenidir.

Kaynakça:

İlgili İçerik: Japonların Dini İnançları

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Başkent Üniversitesi İlk ve Acil Yardım bölümü mezunuyum. Her gün yeni bir şeyler öğrenmeyi seviyorum. Zamanımı tarih, bilim ve daha pek çok konuda çalışarak ve okuyarak geçiriyorum.

İlgili Yazılar

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone Ol